NAPELEMEK A KÖZINTÉZMÉNYEKEN


A Képviselő-testület továbbra is kiemelt célként tekinti a községi tulajdonú ingatlanok energiahatékonyságának javítását, mivel ezzel lényeges üzemeltetési megtakarítások érhetők el. Ez alapja lehet a közfoglalkoztatás termelő célú felhasználásának és az ezen keresztüli megtakarítások által további közösségi célú fejlesztéseknek valamint a környezetkímélő technológiák terjesztésének.  Ezzel összhangban két fejlesztésről szeretnék most írni.



Az egyik a Start mintaprogram bio- és megújuló energia felhasználás keretében megvalósuló „Császárfa energiaültetvény telepítése” című projekt.  Miniszteri döntés értelmében erre 19.709.015 forint 100%-os vissza nem térintő támogatást nyertünk. Ebből az összegből 500 darab császárfa csemete megvásárlására van lehetőségünk, amely fél hektáros terület betelepítésére elegendő. Az elnyert összegből a projekt keretében 2015. március 1-től 2016. február 29-ig lehetőségünk lesz 14 fő segédmunkás valamint 1 fő munkavezető bérköltségének biztosítására. Ezen kívül a munkavégzéshez és a gazdálkodáshoz kapcsolódóan munka- és védőruházat, kis- és nagyértékű tárgyi eszközök beszerzése (öntözőeszközök, kéziszerszámok, traktorra szerelhető fűkasza és az öntözővíz biztosításához kút fúrása) is elszámolhatóak a pályázatban. Ezzel a korábban önerőből megvásárolt szintén fél hektár telepítésére elegendő mennyiség egy hektárra egészül ki. Terveink szerint a benzinkút mögötti területen megvalósuló ültetvény megfelelő telepítési forgóval biztosítani fogja a meglévő aprítékégető kazánjaink tüzelőanyag ellátását, valamint folyamatos értékteremtő munkalehetőséget biztosít a  programban résztvevő foglalkoztatottaknak, nagyobb kihasználtságot a korábban beszerzett aprítékoló gépnek.

Szintén az energetikahatékonysági fejlesztési terveinkkel összhangban szavazott a Képviselő-testület a „Fotovoltaikus rendszerek kialakítása Sükösdön” tárgyú KEOP pályázat benyújtása mellett, melyen 26.533.275 forint támogatásban részesültünk. A fejlesztés célja a fejlesztésben részt vevő intézményeink elektromos energia ellátásának kiváltása napelemes rendszerekkel, amelyek lényeges költségmegtakarítást eredményeznek korszerű, környezetkímélő működés mellett. A beruházás öt közintézményt fog érinteni, ezek az Iskola, Polgármesteri Hivatal, Egészségügyi Központ, Napközi Konyha és a Központi Óvoda (az Alvégi Óvoda adottságai, elsősorban a fák általi árnyékoltsága miatt, nem teszik lehetővé a hatékony üzemeltetést). Az említett helyszíneken összesen 250 m2 napelem kerül felszerelésre, melyek éves számított összteljesítménye 41720 kwh. Ez a helyszíni adottságoktól függően az egyes intézmények éves elektromos energia szükségletének 70-90%-os kiváltását tudja megvalósítani. Mivel ez a pályázat is 100%-os támogatású, így a beüzemelést követően azonnali megtakarítást eredményez, melynek mértéke várhatóan évi 1,5-2 millió forintot tesz ki nagyjából 39 tonna/év üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentése mellett. Az időszakosan jelentkező többlettermelést az áramszolgáltató hálózatába táplálja a rendszer, illetve szükség esetén „hagyományos” módon, szintén a hálózatból kapja vissza a fogyasztó intézmény („kétirányú” mérőórán keresztül). Az elszámolás a törvény szerint a szerződéses egységáron, kilowatt alapon történik. A rendszer beüzemelése nyár végéig megtörténik. Bízunk benne, hogy a gyártó által vállalt 25 év garanciális időt alapul véve hosszú időn keresztül tudjuk az intézményeinket korszerű, olcsó és környezetbarát elektromos energiával ellátni. 

Soós Gergő alpolgármester



2016-06-15 11:28


Vissza