13. rész

A megyei II. osztályban elért sikerek, a megnyert bajnokság próbája következett az 1974-75-ös bajnoki évben, az annyira óhajtott megyei I. osztályban. A megmérettetés ideje jött el, olyan nagy múltú városi csapatokkal szemben, mint Baja, Kalocsa, Kiskunhalas, Kiskőrös, Kecskemétről a Fémmunkás SE és a MÁV, Bácsalmás, de a községekben is kiváló csapatok rúgták a labdát már városi szinten, mint Izsák, Soltvadkert, Tompa, Kunszentmiklós, Hajós, Fajsz, Érsekcsanád, Vaskút. Külön kategóriát képeztek a honvéd csapatok, közülük is kiemelkedett a kiskunfélegyházi KUN BÉLA SE, de nyomában volt a kecskeméti Mezőfi SE. A kiskunhalasi Gábor Áron SE erős középcsapatnak számított. A csapat Varga Imre edzővel adva volt, és egytől-egyig sükösdi fiúkból állt. Hajóson kezdtünk 2:2-vel, az első hazai mérkőzést 600 néző várta, de az átvonuló vihar miatt elmaradt. Újrajátszása máig emlegetett nagy mérkőzésen 2:1-es győzelmünkkel végződött, Kollár és Tóth góljaival. A folytatásban nem ment a játék, 9 fordulóban 5 pontot szereztünk és a 15. helyen álltunk. A következő öt fordulóban már magára talált a csapat és a 6. helyre küzdötte fel magát. Az őszi záró forduló kellemes emlék: Érsekcsanádot 800 néző előtt győztük le 4:0-ra, Páncsics (2), Marusa és Sudár góljaival. 17 pontunk a 8. helyre volt elegendő, a gyenge kezdés után, megfelelt a realitásoknak. Az 1975-ös tavaszt Páncsics és Kovács Misi nélkül kezdtük. Bevonultak és a Gábor Áron SE játékosai lettek. Kovács helyére Benda András került, az ifiből. Ez a szezon már jobban indult, mert nyerni tudtunk Fajszon, itthon Soltvadkert ellen, két döntetlen (Vaskút és Szabadszállás) után Kalocsával nem bírtunk, de a következő hat meccsen már nem találtunk legyőzőre. Halason a Gábor Áron SE elleni találkozón 4:1-es győzelemmel és szomorú befejezéssel ért véget. Páncsics Szentével ütközött, síp és szárkapocscsont törést szenvedett. A befejező öt fordulóból kettőt megnyertünk (Kiskőrös ellen (6:4), Tompán (2:1)) hármat elvesztettünk. Az utolsó érsekcsanádi rangadó 1000 néző előtt (0:0-ra) végződött. Beérett a csapat, várakozáson felül szerepelt. A 8. fordulóban elfoglalta a 6. helyet, s azt végig megtartotta. Baja mögöttünk 7. lett, a 18-as mezőnyben. A góllövő listát Kollár vezette 18, második Sudár 17, harmadik Marusa J. (Bice) 13 találattal. Ifjúsági csapatunk Kálmán László edzővel a 4. lett. Az év krónikájához tartozik még, hogy Boskovics Jenő újságíró barátom közreműködésével, május 4-én vendégül láttuk a Magyar Újságíró Válogatottat és nem kíméltük, 6:1-re nyertünk. Az 1974-75. évi sikeres bemutatkozás után magabiztos folytatást várt a 75-76-os idényre a hazai közönség. Változás annyi volt, hogy Varga Imre edzőnket a Bajai SK szerződtette, helyére Nagy Ferenc került. A nyitány több, mint lehangoló volt. Az első négy mérkőzésünket zsinórban elvesztettük, nagy volt a zúgolódás és a kétségbeesés. Borsay Győző elnök lemondott, helyére Dr. Maruzsa Vencel került, de következett a gyors edző váltás is. Az ötödik fordulótól az ifjúságiaknál már sikeres Bujdosó Márton vette át a csapatot és gyorsan rendet is tett. A következő négy mérkőzést már megnyertük (Kecskeméti MÁV (5:1), Bácsalmás (3:2), Baja ellen (3:1) (góllövők : Marusa, Németh, Kollár) Garán (4:3)). A 13. fordulóban már a hetedikek vagyunk, az őszt a 10. helyen zártuk. Ifjúsági csapatunk végig tartotta 4. helyét. Az 1976-os tavaszi szezont majdnem az elmúlt őszihez hasonlóan, három vereséggel kezdtük. Halason (1:3), Kunszentmiklós ellen itthon (1:2). Félegyházán a KUN BÉLA SE-nél megalázó, súlyos vereséget szenvedtünk eddig ismeretlen okokból (0:7), Ifi: (1:8). Ez megemészthetetlen volt, de ha megnézzük az összeállításunkat, hiányzik a megye talán legjobb védőpárosa, Katus Sándor és Nagy Kálmán. Az utóbbi, már az őszi szezonban elköltözött, Katus pedig a téli előkészületi mérkőzések egyikén nem volt kezdő, amit zokon vett, abbahagyta és soha senki nem tudta rávenni, hogy visszatérjen a csapatba. Itt kikerülhetetlen, hogy a két kiváló sportember nincs már közöttünk. Tragikus szívhalál vitte el őket fiatalon. Sajnos, ugyanerre a sorsra jutott a csapat harmadik megbecsült tagja Faddi Sándor (Szasa) is. Őrizzük emléküket! A két védő kiesését nehéz volt pótolni. Bogárdi lett a középhátvéd, helyére először Csizmadia Mihály (Brúnó) került az ifiből, később Jagicza. Innen is kilábaltunk, nyertünk a Fémmunkás és a MÁV ellen, majd egy döntetlen következett Bácsalmással. Baján 1:0-ra kikaptunk, de a következő öt meccsből egy döntetlen mellett négyet megnyertünk. Ezekből megintcsak az érsekcsanádit emelem ki: Szabó,Németh és Sudár góljaival 3:0-ra nyertünk otthonukban. Értékes volt a Gara elleni (3:1), a 2:2-es döntetlenen a Gábor Áron SE-vel és a soltvadkerti (2:1) Sudár és Czobor góljaival. Tompa ellen is begyűjtöttük a két pontot. A hajrában nyerni tudtunk még a két hazai mérkőzésen (Izsák 2:1 és Hajós 5:0). Kikaptunk Kiskőrösön (2:5) és az utolsó fordulóban Fajszon (1:3). Így a középmezőnyben, a 8. helyen végeztünk, 61:56-os gólaránnyal. Sudár állt a góllista élén 15, Marusa követte 13 és Kollár 10 találatával. Ifjúsági csapatunk a 4. helyet szerezte meg, 70 gólt lőtt és 33-at kapott. Lógó II. (András öccse) az első 25, Czobor a második 13, Halász I. 11 góllal a harmadik.

Az 1975-76-os bajnoki évet sükösdi futball ünneppel fejeztük be. Másfél éves előkészítő tárgyalások után 1976. augusztus 14-én Sükösdön szerepelt a Budapesti Honvéd NB I.-es csapata, a 16-os keretből 12 válogatott játékossal. Az előmérkőzést a Kalocsai és a Bajai Járás válogatottja kezdte, de az óriási felhőszakadás a 20. percben elmosta. Négy óra után az eső elállt és megkezdődött az össznépi vízeltakarítás. Öt órakor pályára lépett a Honvéd, az első félidőben SÜKÖSD volt az ellenfele és 2:1-re vezetett-úgy, hogy Kollár a 11-est kapufára rúgta. A második félidőt Dél-Bácsmegye válogatottja folytatta, s a Honvéd csak kétszer tudta bevenni a kitűnően védő kiskőrösi Ba kapuját. Az utolsó negyed órában a Honvéd színeiben, a frissen igazolt Sudár József is pályára lépett, nagy taps köszöntötte. A kivételes eseményre 1600 néző volt kíváncsi, Dunapatajtól Garáig. Az ünnepi bemutatón először szerepelt a Császártöltésről igazolt Lakner és a Budapesti VOLÁN-tól Evanics. A mérkőzés után közel 100 főt láttunk vendégül, NB I.-es színvonalon. A köszönőleveleket őrzöm.

A BUDAPESTI HONVÉD és a SÜKÖSD csapata.

Álló sor: Gujdár, Szente, Morgós, Kocsis L. Bogárdi, Kocsis J., Póczik, Jagicza Pál, Marusa, Evanics

guggolnak: Lukács, Radics M., Bodonyi, Benda A., Szabó (Johstone), Pintér, Lakner, Tóth Gy., Kelemen, Kollár, Szűcs.